Nawacki - guitarist

Hodowla

Hodowla danieli nie jest wymagająca ani czasochłonna. Możliwe jest to dla każdego posiadacza wolnej do zagospodarowania ziemi, nawet niskiej klasy. Daniele wykazują duże zdolności adaptacyjne, nie są konfliktowe i są odporne na choroby. Aby rozpocząć hodowle niezbędny minimalny wydatek to ogrodzone pastwisko do którego daniele powinny mieć stały dostęp i zakup stada. Przepisy określają obsadę zwierząt na nie więcej niż 15 sztuk na ha. Grodząc pastwisko należy pamiętać, że spłoszone daniele potrafią skakać na wysokość nawet do 2m. Powinien być również zapewniony stały dostęp do wody, oraz naturalne lub sztuczne osłony chroniące przed wiatrem i słońcem. Pastwisko powinno być zlokalizowane z dala od hałasu w spokojnej okolicy.

Daniele nie są wybredne, żywią się roślinami zielnymi, młodymi gałązkami drzew i krzewów, a także mchami i porostami. Pastwisko jest podstawą żywienia danieli, dodatkowo należy zapewnić lizawki z mikro i makroelementami. W okresie zimowym podstawą żywienia jest siano lub sianokiszonka, z dodatkiem paszy treściwej, głównie ziarna zbóż: owsa, pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Doskonałym dodatkiem są marchew, buraki ziemniaki i kapusta. Prawdziwym przysmakiem dla danieli są natomiast żołędzie i kasztany.

Zakupu zwierząt dokonuje się od grudnia do marca, jest to okres w którym dostępne są cielęta (nie karmione już przez matki) i zacielone łanie. Ważne jest aby sprawdzić z jakiej hodowli pochodzą daniele, w jakich warunkach były trzymane i niezmiernie ułatwiające hodowle jest gdy zwierzęta są oswojone z człowiekiem.